Haber Detayı
03 Haziran 2019 - Pazartesi 11:35 Bu haber 2008 kez okundu
 
MURAT DAĞI YOK OLACAK
KAŞLA GÖZ ARASINDA ALTIN ARANMASINA OLUMLU ÇED RAPORU VERİLDİ
- Haberi
MURAT DAĞI YOK OLACAK

Murat Dağı’nda altın aranması ve çıkarılması için Kütahya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından olumlu ÇED raporu verildi. Uşak ve Kütahya’nın ortak doğal değeri Murat Dağı’nda altın aranmasına izin veren karara Uşak’taki çevreciler ve CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım sert tepki gösterdi. 
Uzun zamandan beri devam eden Murat Dağı’nda altın arama ve çıkarma faaliyetleriyle ilgili yeni bir karar verildi. Uşak’taki sivil toplum örgütlerinin tepkisini çeken altın arama faaliyetlerine, Kütahya Valiliği’ne bağlı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından olumlu ÇED raporu verdi. 
Kararda, Anadolu Export Maden Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin altın ve gümüş madeni kapasite artırımı ve cevher zenginleştirme tesisi ile kırma eleme tesisi için bakanlıkta gerekli ÇED incelemesinin yapıldığı kaydedildi.
Kararda, “Proje ile ilgili olarak ÇED Yönetmeliğinin 14. maddesi gereğince Komisyon çalışmaları ve halkın görüşleri dikkate alınarak Bakanlığımızca “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” Kararı verilmiş olup; Kütahya Valiliği (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) tarafından kararın halka duyurulması gerekmektedir. Ayrıca, söz konusu projeye ait Nihai ÇED raporu ve eklerinde belirtilen hususlar ile 2872 sayılı Çevre Kanununa istinaden yürürlüğe giren yönetmeliklerin ilgili hükümlerine uyulması, merii mevzuat uyarınca ilgili kurum/kuruluşlardan gerekli izinlerin alınması gerekmektedir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur” ifadelerine yer verildi. 
• UŞAK’TAKİ ÇEVRECİLER KARARA TEPKİLİ
Uşak Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Hasan Yüksel, Murat Dağı’nda altın aranmasının, Uşak ve Kütahya’da yaşayan yaşayan vatandaşların sağlıklı su tüketimini sonlandıracağını ve bu alandaki doğal yaşamı yok edeceğini ifade etti.
CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım da, Murat Dağı’nda altın arama faaliyetlerine izin verilmesine karşı çıktı. Özkan Yalım, “Uşak’ın suyu ve havası tehlikededir. Uşaklılar olarak Murat Dağı’na altın madeni kurulmasına kesinlikle karşıyız” diye konuştu. 
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: A. Erdal SARIOĞLU
Etiketler: MURAT, DAĞI, YOK, OLACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı