Haber Detayı
02 Şubat 2022 - Çarşamba 10:42 Bu haber 3325 kez okundu
 
MURATDAĞI’NDA MADEN ULUSAL BASINDA
- Haberi
MURATDAĞI’NDA MADEN ULUSAL BASINDA

İlçemizde belirli zamanlarda ortaya çıkan Murat Dağı’nda maden arama girişimlerinde yeni bir gelişme yaşanıyor. Banaz ve Uşak’a içme suyu sağlayan Yukarı Karacahisar köyündeki Küçükler Göleti yakınlarında bir firma maden çalışması için girişimde bulundu.

Konuyla ilgili olarak 8 Şubat 2022 tarihinde ilçemiz Ayrancı köyünde bir ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) toplantısı yapılması kararı alındı.

Uşaklı ve Banazlı çevrecilerin harekete geçtiği ve köylülerle yapılan görüşmelerde yörede maden aramasına izin vermeyecekleri yönünde görüşler ortaya çıktığı belirtildi.

Yıllardır maden kuruluş ve firmaları Murat Dağı’nda altın, bakır, çinko, kobalt aramak için girişimde bulunmaktadır. Çevreciler de bu firmalara karşı Ege bölgesinin en önemli hayat ve su kaynağı olan Murat Dağı’nın talan edilmesine izin vermemek için mücadele etmektedirler.

Bu kez de bir firmanın nikel maden ocağı ve eleme tesisleri kurmak için Çevresel Etki Değerlendirmesi toplantısı yapılacağı ulusal basında yer buldu. Ayrıca gazeteci Saygı Öztürk’te bugünkü köşe yazısında konuyla ilgili yazısını yayınladı.

Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: Aydın ARSLAN
Etiketler: MURATDAĞI’NDA, MADEN, ULUSAL, BASINDA,
Yorumlar
Haber Yazılımı