Yazı Detayı
17 Eylül 2018 - Pazartesi 18:50 Bu yazı 889 kez okundu
 
BESLENME ÇANTASI
M. Gülem SARIOĞLU
gulemm_94@hotmail.com
 
 
Okulların açıldığı şu günlerde, çocukların hayatlarındaki yeme alışkanlıkları da değişiyor. Öğrencilerin bedensel ve zihinsel gelişimlerini tamamlamalarının yanı sıra başarılı bir eğitim süreci geçirmeleri için de beslenme çok büyük önem taşıyor.
Tabi söz konusu beslenme olunca, ebeveynler çok büyük kaygılar taşımakta. Fiziksel aktivitenin az olması, beslenme alışkanlığının kantinden veya marketlerden aldıkları hazır ürünlere kayması, okul beslenmelerinde maliyet nedeniyle sağlıksız ve yüksek kalorili seçeneklerin tercih edilmesi de bu korkuları haklı çıkarıyor haliyle. Tam gün öğrenim gören çocukların özellikle öğle yemeklerinde tükettikleri fast food seçenekleri tehlikenin başında gelmekte, aynı zamanda obeziteye davetiye çıkarmaktadır. 
PEKİ, NELER YAPABİLİRİZ?
Çocukluktaki en büyük risk olarak gördüğümüz obezitenin önüne geçebilmek için ilk yapmamız gereken şey sağlıklı beslenme konusunda daha çok bilgi edinmek olacaktır. Bu bilgi birikimini sağlayan ebeveynler, aynı zamanda çocukların da bu konuda bilinçli olmasını sağlamalıdır. Aynı zamanda çocukların anne babayı model aldığını hatırlatmak istiyorum. Sizin beslenme tarzınız, her zaman için örnek teşkil eder. Anne ve babanın bu tür besinleri tüketirken çocuklarına anlattığı sakıncalar hiç inandırıcı olmayacaktır. Bu nedenle market arabanıza koyduğunuz seçenekleri siz de gözden geçirmelisiniz. Hazır, paketli gıdaları sınırlamak ilk hedef olmalıdır. Fakat bunu yasak koyarak değil, zararlarını anlatarak yapmak daha kalıcı sonuçlara yardımcı olur.
KAHVALTI GÜNÜN EN ÖNEMLİ ÖĞÜNÜ
Bildiğimiz gibi kahvaltı, çocukların büyüme ve gelişmelerini sağlamaları için en önemli öğün. Zihinsel performansı, dolayısıyla okuldaki başarıyı da etkiliyor. Ne kadar sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı yapılırsa, bağışıklık sistemi ve zihinsel gelişim de o kadar olumlu ilerleme kaydediyor. Sağlıklı bir kahvaltı için ise olmazsa olmaz: süt, peynir ve yumurta.
BESLENME ÇANTASINDA NELER OLMALI?
Çocukların aç htikleri zaman abur cubura yönelmemeleri için, yanlarına her zaman alternatif besinler koymanız çok önemli. Çantaya koyduğunuz besinler daha çok evde hazırlanmış olmalı, hazır seçeneklerden uzak durulmalı.
Tam tahıllı ekmekten yapacağınız sandviç, beslenme çantaları için ideal olabilir. Sandviçlerinizi peynir ile zenginleştirmeniz enerji ve protein ihtiyacını destekleyecektir. Eğer çocuğunuzun hazır ürünlere yatkınlığı çok fazlaysa; evde yapacağınız az şekerli kurabiye veya kek ile süt koyabilirsiniz. Bunun yanında yağlı tohumlardan ceviz, çiğ badem, çiğ fındık da sağlıklı alternatiflerdendir. 2-3 adet ceviz veya 10-15 adet badem/fındık ile standart bir meyve de güzel atıştırmalık olacaktır.
Tüm velilere, öğrencilere ve öğretmenlere sağlıklı, mutlu, başarılı bir öğretim yılı dilerim.
 
Etiketler: BESLENME, ÇANTASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı