Haber Detayı
09 Kasım 2016 - Çarşamba 15:43 Bu haber 4874 kez okundu
 
BANAZLI SANATÇININ AVRUPA BAŞARISI
Türkiye Haberi
BANAZLI SANATÇININ AVRUPA BAŞARISI

Banazlı Ebru Sanatçısı Orhan Erdoğan Avrupa’da yaptığı başarılı çalışmalarla ilçemizi temsil ediyor.
Ebru sanatıyla tesadüfen tanıştığını belirten sanatçımız Orhan Erdoğan 1955 yılında Banaz’da doğdu. 1973 yılında gurbet yaşamı başlayan sanatçı Almanya’nın Mainz şehrinde çalışmaya başladı. Bir müddet daha çalıştıktan sonra, rahatsızlandı ve uzun bir tedaviden, hastane ve kurlardan sonra çalışma dönemine son verdi.

Bu arada memlekete izine geldi. Bir gazetede Uşak Belediyesinin ney ve Ebru kursu açacağını okudu. Müzik aletlerinden en çok ney ilgisini çektiğinden, bu haberi görünce hemen belediyeye gitti. Ney kusuna katılmak istediğimde, haberin yanlış yazıldığını, ney kursu olmadığını sadece ebru kursu olduğunu belirtmişler. Oradan ayrılırken kendi kendine “ya benim nasıl olsa vaktim var, buraya gelmişken ebru kursunu sorayım” demiş. Ve böylece ney için gittiği kursta, ebru sanatıyla tanışmış.

Şimdiye kadar katıldığı etkinliklerde yabancı ve Almanlardan şu sözleri çok duymuş. “Aaa bizde yapıyoruz ama bu sanat gerçekten çok harika” deyip takdir ve tebrik ediyorlarmış.
Orhan Erdoğan yoğun talep üzerine Almanya’da ebru kursları vermeye başladı. Çeşitli şehirlerde değişik yerlerde kurslar veriyor. Kursları yoğun şekilde devam etmektedir. Bazı Alman okullarında workshoplar yaz programı dahilinde kısa kurslar, Frankfurt VHS (Volkshochschule)’lede bir dönem kurs verdi. Şimdi yine programlarına aldılar. Yeterli talep olduğunda kurslara devam edeceğini belirtti.

Değerli sanatçımız Orhan Erdoğan’ı gönülden kutlar, kültür ve sanat temsilciliği görevinde başarılar dileriz.

Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: A. Erdal SARIOĞLU
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı