Haber Detayı
05 Ocak 2021 - Salı 09:53 Bu haber 2252 kez okundu
 
HIZLI TREN ÇALIŞMALARI İLÇEMİZDE YOĞUNLAŞTI
- Haberi
HIZLI TREN ÇALIŞMALARI İLÇEMİZDE YOĞUNLAŞTI

İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren projesinin ilçemiz geçişindeki altyapısı çalışmaları hızlandırıldı. Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu Ankara-Polatlı-Afyonkarahisar-Uşak-Manisa-İzmir YHT projesinde yüzde 40'a yakın ilerleme sağladıklarını söyledi.

Ankara-İzmir yüksek hızlı tren demiryolunun projesi Afyon-Uşak (Banaz) kesimi altyapı işlerinde yoğunlaşma kaydedildi. Toplam uzunluğu 82,8 km. olan Afyon-Uşak (Banaz) kesiminin, ana hat uzunluğu 67,2 km. ve Afyon’a doğrudan geçişi ise 14,3 km. olacağı belirtildi. 23.800.000 m³ kazı, 11.220.000 m³ dolgu olacağı açıklanan proje dahilinde 8 tünel, 10 viyadük, 8 köprü, 23 üst geçit ve 46 alt geçit yapımı da yer almaktadır.

Ankara-Polatlı-Afyonkarahisar-Uşak-Manisa-İzmir YHT projesinde yüzde 40'a yakın ilerleme sağladıklarını da sözlerine ekleyen Bakan Karaismailoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:
“TCDD Genel Müdürlüğümüzün yürüttüğü altyapı çalışmalarında yüzde 40'a yakın ilerleme kaydettik. Projenin kalan altyapı, üst yapı ve elektromekanik işleri Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğümüz tarafından yapılacaktır. Projenin Çalışmalarında Afyon-Banaz arası 80 kilometre altyapı ikmal çalışması, Hatipler Geçişi 6,6 kilometre altyapı çalışması, Manisa Kuzey Geçişi 14,9 kilometre altyapı işleri, Salihli Geçişi 30 kilometre altyapı süreci, Polatlı-Afyon 152 kilometre altyapı ikmal işleri, Polatlı-Konya geçişi 5,5 kilometre altyapı olmak üzere, 289 kilometre altyapı işi yapacağız. Altyapı projemizin ihalesini 6 Ekim 2020 tarihinde imzaladık. En kısa sürede çalışmalarımız başlayacaktır. Afyonkarahisar'ı yüksek hızlı trenle İstanbul'a, Ankara'ya ve İzmir'e bağladığımız bu önemli projemiz sayesinde 824 kilometrelik mesafenin seyahat süresini 14 saatten 3.5 saate indireceğiz" dedi.
Bu arada demiryolu güzergahının yer aldığı İslam Mahallesindeki bazı evler yıkıldı. İslam Mahallesi mezarlığının alt kısmında kalan bölümünün de kaldırılmaya başlandığı gözlemlendi.
Mezarlığın kaldırılmasına bazı vatandaşların tepki gösterdiği hatırlatılırken, projenin daha önce onaylanmış olduğu için yapılabilecek bir durumun olmadığı belirtildi.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: A. Erdal SARIOĞLU
Etiketler: HIZLI, TREN, ÇALIŞMALARI, İLÇEMİZDE, YOĞUNLAŞTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı