Haber Detayı
08 Ekim 2019 - Salı 09:57 Bu haber 3036 kez okundu
 
İLÇEMİZİN İLK ÖRNEK BAĞINDA BAĞBOZUMU YAPILDI
- Haberi
İLÇEMİZİN İLK ÖRNEK BAĞINDA BAĞBOZUMU YAPILDI

İlçemizde bağcılık yapan Dost FM radyosu sahibi İrfan Sayar ve babası Ramazan Sayar tarafından oluşturulan üzüm bağında “bağbozumu” yapıldı.
Halaçlar köyündeki kendilerine ait arazide bir bağ düzenleyip ilçedeki tek örnek bağı oluşturan Sayar Ailesi, ilçe protokolünü bağbozumuna davet etti. Kaymakam Oğuz Alp Çağlar, Belediye Başkanı Zafer Arpacı, İlçe Tarım Müdürü İsmail Ünal, İlçe Ziraat Odası Başkanı Etem Erdem, Halaçlar Köyü Muhtarı Ramazan Yeter ve medya temsilcilerinin bulunduğu davette konuklara yöresel ürünlerden kahvaltı ikram edildi. Kendi yetiştirdiği üzümlerin de bulunduğu kahvaltı sonrasında davetliler bağı gezdiler.
Konuyla ilgili bilgiler veren İrfan Sayar, “5 yıldan fazladır oluşmasını beklediğimiz yaklaşık 7 dekarlık alana Alfonson cinsi üzüm bağı diktik. Bir kaç yıldır ürün aldığımız bu örnek bağda bir bağbozumu düzenlemeyi amaçladık. Bu sebeple sayın kaymakamımızı, belediye başkanımızı ve sizleri kahvaltıya davet ederek bağbozumu etkinliği düzenledik. Davetimize teşrifleriniz için hepinize teşekkür ederiz.
7 dönüm bağa 1400 kök asma diktik. Tahmini 20 ton üzüm alıyoruz. Rekoltemiz her geçen yıl artıyor. Üzümlerin büyük bir bölümünü sofralık olarak pazarlıyoruz. Ancak az bir kısmını da pekmez yapmaktayız.
Buradaki amacımız ilçemizde böyle bir bağın kaliteli üzüm verebileceğini kanıtladığımızı sizlere göstermektir. İlçemizde üzüm yetiştirmek isteyen dostlarımıza hem ücretsiz olarak bağ çubuğu, hem de teknik konularda destek olabileceğimizin bilinmesini isteriz. Tekrar katılımlarınız için teşekkür ederiz” dedi.
Kaymakam Çağlar da; “ilçemizde böyle bir bağın olduğunu ve bu kalitede bir üzümün yetiştiğini söyleseler inanmazdım. Gerçekten mükemmel olmuş. Üzümler çok güzel yetiştirilmiş, elinize sağlık. Bundan sonraki çalışmalarınız için de başarılar dilerim” dedi.
Belediye Başkanı Zafer Arpacı’da girişimcileri oluşturdukları bu mükemmel örnek bağ için kutladığını belirtti. Gazetemiz adına girişimcileri kutlar, başarıların devamını dileriz.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: A. Erdal SARIOĞLU
Etiketler: İLÇEMİZİN, İLK, ÖRNEK, BAĞINDA, BAĞBOZUMU, YAPILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı