Haber Detayı
06 Ağustos 2019 - Salı 09:51 Bu haber 741 kez okundu
 
ÖNCELİĞİMİZ DOĞAYI VE TARİHİ KORUMAK
- Haberi
ÖNCELİĞİMİZ DOĞAYI VE TARİHİ KORUMAK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Geçtiğimiz hafta Uşak’a geldi. Uşak temasları kapsamında Vali Funda Kocabıyık'ı makamında ziyaret ederek, kentteki yatırım ve projeler hakkında bilgi aldı. Görüşme sonrası özellikle Murat Dağı’ndaki altın çıkarma faaliyetleri konusunda gazetecilere açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Uşak'ın geleceğine ilişkin adımlar atmak ve ihtiyaçları yerinde görmek amacıyla gerçekleştirdikleri bu ziyarette, ele alınması gereken projeleri istişare ettiklerini ve bunlara yönelik bazı kararlar aldıklarını belirtti. Kurum, altın madeni ile ilgili açıklamalarda da bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, şehrin önemli değerlerinden Ulubey Kanyonlarını bünyesinde barındıran Gediz Havzası'nda atık su arıtma tesisi yetersizliği nedeniyle kirliliğin söz konusu olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:

"Bu kirliliğe dur demek amacıyla 200 bin ilave nüfusa hizmet verecek önemli bir atık su arıtma tesisini çok uygun kredi şartlarında Bakanlığımızın ve İller Bankası Genel Müdürlüğümüzün desteğiyle yapıyor olacağız. Bu yıl içinde bu projeyi kararlaştıracağız, önümüzdeki yıl inşaatına başlayıp çok kısa sürede bu atık su arıtma tesisini tamamlamış olacağız. 50 milyon lira yatırım bedelli bu projeyi Uşak Belediyesi ve İller Bankası Genel Müdürlüğü ortak yürütecek." 

Uşak’ta 110 bin metrekarelik Millet Bahçesi’nin 40 bin metrekaresinin belediye eliyle tamamlandığını, kalan 70 bin metrekaresi için proje çalışmasının devam ettiğini, bunun 5 bin metrekaresinde belediyenin hayırseverlerin desteğini de alarak 3 bin kişilik Selahattin Cami'sini inşa edeceğini kaydeden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kalan 65 bin metrekarede de tarihi yapıların restorasyonu ve yeşil alan düzenlemelerinin TOKİ eliyle yapılacağını açıkladı.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bir gazetecinin Murat Dağı'nda bir altın madeni kurulma projesinin bulunduğunu, bununla ilgili ÇED sürecinin hangi aşamada olduğunu sorması üzerine şunları söyledi:
“Yeni bir kapasite artırımı talebi olmuş, yapılan itirazlar neticesinde süreç hukuki boyuta taşınmış durumda. Mahkeme sürecini yakınen takip ediyoruz. Hem Kütahya'yı hem de Uşak'ı ilgilendiren bir konu var. Kütahya nezdinde konuya ilişkin itiraz olmadı ancak içme suyu anlamında Uşak'ı ilgilendiren bir konu bu. Biz bu kadar projeyi yaparken çevre, doğa ve doğal kaynakların korunmasından bahsediyoruz. Eğer söz konusu işletme Uşak'ımızın doğasına, içme suyuna zarar verecek bir pozisyondaysa biz herkesten önce bu projenin karşısında dururuz, başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere. Bu süreci yakinen takip ediyoruz, böyle bir durum söz konusu olursa biz de bakanlık olarak gerekli adımları atarız, atmaktan çekinmeyiz. Hukuki bir süreç var, bu süreci hep beraber takip edeceğiz, hukuki kararın çıkmasına müteakip değerlendirmeler yaparak Uşak için en doğru adımları hep birlikte atacağız." 
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: A. Erkin SARIOĞLU
Etiketler: ÖNCELİĞİMİZ, DOĞAYI, VE, TARİHİ, KORUMAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı