Haber Detayı
09 Ekim 2018 - Salı 08:51 Bu haber 12472 kez okundu
 
KADINA ŞİDDETE KARŞI SEMİNER DÜZENLENDİ
Gündem Haberi
KADINA ŞİDDETE KARŞI SEMİNER DÜZENLENDİ

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği hakkında verilen bilgilerde ülkemizde şiddet konusunun son yıllarda daha fazla dikkate alındığı vurgulandı. Şiddetin fiziksel, psikolojik, cinsel ve ekonomik alanlarda yoğunlaştığı belirlendi.

Dünya çapında kadın cinayetlerinin yüzde 38'i kadınların eşi ya da birlikte yaşadığı kişiler tarafından işlendiği yine dünyada her yıl 1,4 milyon insanın şiddet nedeniyle hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. Şiddet en çok kadınlara, çocuklara, yaşlılara, engellilere, göçmenlere, evsizlere ve mültecilere yöneldiği tespit edildi.

Türkiye’de her 10 kadından 3'ünün fiziksel şiddet gördüğünü belirten uzmanlar yine 10 kadından 1'ine cinsel şiddet uygulandığı belirlendi.
Kadına şiddet konusunda bireysel olarak kadınla erkeklerin eşit haklara sahip olduğunun unutulmaması ve kadınlarla erkeklerin hak, fırsat ve imkanlardan eşit biçimde yararlanmalarında herkesin sorumluluğunun olduğu bilinmelidir denildi. Bu konularda bakanlığın himayesinde ALO 183 Sosyal Destek Hattı’nın hizmet verdiği de vurgulandı.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: A. Erdal SARIOĞLU
Etiketler: KADINA, ŞİDDETE, KARŞI, SEMİNER, DÜZENLENDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı