Haber Detayı
02 Mart 2016 - Çarşamba 13:14 Bu haber 13521 kez okundu
 
KAYLI KÖYÜNDE TARİHİ SU KEMERLERİ BULUNDU
• Uşak Tanıtım ve Kültür Gönüllüleri Derneği’nden İlçemize 2. Armağan!
Bölgesel Haberi
KAYLI KÖYÜNDE TARİHİ SU KEMERLERİ BULUNDU

Uşak ve çevresinde önemli gelişmelere imza atan Uşak Tanıtım ve Kültür Gönüllüleri Derneği, geçtiğimiz günlerde kefşedilen “SIRÇALI MAĞARASI”nın ardından bu kez de Kaylı köyünde Frigya dönemine ait su kemerlerini gün yüzüne çıkardı.

Uşak Tanıtım ve Kültür Gönüllüleri Derneği’nin 21 Şubat 2016 pazar günü yaptığı ilçemiz Kaylı köyündeki araştırma gezisi sırasında 2 adet su kemeri oldu-ğunu tespit ettiler. Köylüler tarafından köprü ya da su bendi olarak bilinen bu iki su kemerinin Frigler döneminde yapıldığı düşünülüyor.

Uşak Tanıtım ve Kültür Gönüllüleri Derneği’nin 21 Şubat 2016 pazar günü yaptığı ilçemiz Kaylı köyündeki araştırma gezisi sırasında 2 adet su kemeri olduğunu tespit ettiler. Köylüler tarafından köprü ya da su bendi olarak bilinen bu iki su kemerinin Frigler döneminde yapıldığı düşünülüyor. M.Ö. 1000'li yıllardan beri tüm koşullara rağmen bugünlere kadar sağlam kalmasının şaşırtıcı olduğu belirtildi.

UTK Derneği Başkanı Doç. Dr. Murat ÖNTUĞ’a göre, su bentlerinin ilçemiz Ahat köyündeki Akmonya’ya su getirmek amacıyla yapıldığı tahmin ediliyor. Yaklaşık 100 metre ara ile iki dere yatağı üzerine yapılan su kemerlerinin bir kısmının insan eliyle tahrip edilmesine rağmen özgünlüğünü koruduğu belirtildi.
Birinci su kemerinin yüksekliği 5 metreyi, uzunluğu 10 metreyi bulmaktadır. Dere yatakları kuruduğu için alt kısımlarının çalılıklarla kaplandığı tespit edildi. İkinci kemer ise diğerinden biraz daha büyük olduğu gözlemlendi. Halen üzerinde su geçen kanalın bir bölümü sağlam olarak durmaktadır.
Banaz-Sandıklı karayolunun Kaylı köyü ile Ayvacık köyü arasındaki kuru dere yataklarının üzerinde bulunan kemerlerin ana yolu 300-400 metre uzakta olduğu belirlendi. Kaylı köyü muhtarı Mustafa IŞIK rehberliğindeki UTKGD üyelerinin yorucu araştırmaları sonucu tespit edilen tarihi su kemerlerinin arkeologlar ve tarih bilimcileri tarafından incelenmesi gerektiği belirtildi.

Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: A. Erdal SARIOĞLU
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı