Haber Detayı
04 Mayıs 2016 - Çarşamba 08:10 Bu haber 4339 kez okundu
 
KÖYE DÖNÜŞ İÇİN YOĞUN TALEP
Türkiye Haberi
KÖYE DÖNÜŞ İÇİN YOĞUN TALEP

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “Köye Dönüş” projesi için ilçemizde yoğun talep olduğu gözleniyor.

Ülkemizde tarım ve hayvancılığı geliştirmek, işsizlik sebebiyle köyden şehire göçenleri tekrar köylerine geri dönmelerine teşvik etmek amacıyla 30 bin liralık hibe için ilçemiz Tarım Müdürlüğü’ne yaklaşık 1000 kişinin müracaat ettiği belirtiliyor. Hibe kredi için şartları uyanların arasında elemelerin yapılacağı öğrenildi.

Yetkililerden yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakanlığa gönderilen kırsal kalkınma destekleri kapsamında genç çiftçi projelerinin desteklenmesi hakkında tebliğin yürürlüğe girmesiyle kırsal alandaki 18-40 yaş arası gençler söz konusu destekten yararlanabilecek.

Bu program kapsamında genç çiftçilere 30 bin lira hibe desteği verilecek, program Bakanlar Kurulu kararıyla 3 yıl uygulanmaya devam edecek. Büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, arıcılık, kanatlı, ipek böceği yetiştiriciliği, meyvecilik, seracılık ile tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği konularına destek verilmesi öngörülen düzenlemede, büyükbaş ve küçükbaş canlı hayvanlar, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından temin edilecek.
Genç çiftçilerin hiçbir şekilde proje hazırlama gideri olmayacak, Bakanlıkça hazırlanan örnek proje ve büyüklükleri tavsiye niteliğinde duyurulacak. İl ve ilçeler arasındaki proje ve bütçe dağılımı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri esas alınarak bilimsel kurallara göre yapılırken, ülke genelindeki tüm başvurular, değerlendirme ve uygulamalar yazılım sistemi üzerinden anlık olarak Bakanlık merkezinden izlenebilecek.
İstenecek belgeler
(1) Başvuru aşamasında aşağıdaki belgeler istenir:
a) Nüfus cüzdanı fotokopisi.
b) Ücretli çalışmadığına dair SGK’dan alınan belge.
c) Ek-1’de yer alan başvuru dilekçesi.
ç) Ek-2’de yer alan proje tanıtım formu.
d) Ek-3’te yer alan imzalı taahhütname.
e) Varsa yatırım yerinin genç çiftçiye ait olduğuna dair mülkiyet belgesi.
f) Varsa proje konusu kapsamında eğitim belgesi.
g) Proje konusu içeriğinde varsa coğrafi işaret tescil belgesi.
ğ) Varsa engelli, gazi veya birinci derece şehit yakını olduğuna dair belge.
h) Diploma sureti veya okur-yazarlık belgesi.
(2) Hibe sözleşmesi aşamasında aşağıdaki belgeler istenir:
a) Yatırımı yapacağı yerde ikamet ettiğine dair belge.
b) Yatırım yerine ait mülkiyet belgesi ya da kira sözleşmesi.
İlçemizde de devam eden başvurular sonucu aldığımız bilgilere göre yaklaşık olarak 1000 genç çiftçinin başvurusunun olduğu, bu başvuruların yetkililerce değerlendirilerek hak sahiplerinin işlemlerinin en kısa sürede başlayacağı belirtilmektedir.
Konuyla ilgili bilgiler ve gerekli evraklar T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: Orhan SUNAL
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı