Haber Detayı
27 Temmuz 2021 - Salı 10:03 Bu haber 1386 kez okundu
 
MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ MEZUNLARINA LİSE DİPLOMASI
- Haberi
MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ MEZUNLARINA LİSE DİPLOMASI

2020-2021 Eğitim-Öğretim yılında Atatürk Mesleki Eğitim Merkezi mezuniyet töreni düzenledi.

Banaz Atatürk Mesleki Eğitim Merkezi olarak ilk lise diplomaları dağıtıldı. Ülkemizde Mesleki Eğitim Merkezleri 1986 yılında Çıraklık Eğitim Merkezi olarak açılmış ve Hayatboyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyet göstermiştir. Merkeze kayıt yaptıran öğrencilere, Kalfalık ve Usta Öğreticilik Belgesi verebiliyordu.
2 Aralık 2016 tarihinde 6764 sayılı kanun ile 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunun 26. maddesinde yapılan değişiklikle Mesleki Eğitim Merkezleri zorunlu eğitim kapsamında alınmış ve Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlanarak örgün eğitim içine alındı. Bu değişiklik, mesleki eğitim merkezine devam eden öğrencilerin, kalfalık, usta öğreticilik belgelerinin yanı sıra ustalık belgesi almaya hak kazanmak ve Milli Eğitim Bakanlığı’nca belirlenen fark derslerini tamamlamak şartıyla Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Diploması alabilmelerine imkan sağlandı.
2019-2020 Öğretim yılından itibaren 9. sınıfa kayıt yaptıran öğrencilerden isteyenlerden, diploma fark derslerine de devam etmeye başlayabilirler. 2020-2021 Öğretim yılında ise en az Ortaokul mezunu olup, önceki yıllarda Kalfalık yada Ustalık Belgesi sahibi olanlarla, merkezlere kayıtlı 11. ve 12. sınıf öğrencilerinin de diploma telafi programına kayıt yaptırıp başarılı olmaları halinde Mesleki Teknik Anadolu Lisesi diploması alma imkanın verildiği daha önce de duyurulmuştu.
Yukarıdaki şartları tamamlayan 15 öğrenciye diplomalarını Banaz Milli Eğitim Müdürü Ramazan Koca, Banaz Atatürk Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Ramazan Kara tarafından takdim edildi.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Koca Diploma alan öğrencilere bundan sonraki yaşamlarında sağlık, mutluluk ve başarı dileklerini ifade ederken okumanın yaşının olmadığını belirtti.
Tören sonunda mezun olarak diplomalarını alan öğrenciler Banaz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü binası önünde kep atıp hatıra fotoğrafı çektirdiler.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: Orhan SUNAL
Etiketler: MESLEKİ, EĞİTİM, MERKEZİ, MEZUNLARINA, LİSE, DİPLOMASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı