Haber Detayı
29 Haziran 2016 - Çarşamba 10:42 Bu haber 4864 kez okundu
 
RAMAZANDA SAĞLIKLI BESLENMEK MÜMKÜN
Sağlık Haberi
RAMAZANDA SAĞLIKLI BESLENMEK MÜMKÜN

Ramazan ayı içerisinde beslenme şekli ve öğün sayıları değişmektedir. Hayatımızın her döneminde olduğu gibi özellikle oruç tutarken de sağlığımızı korumak açısından yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermeliyiz.
Ramazan ayında doktorlar, diyetisyenler yazılı ve görsel basın aracılığıyla uzun ve sıcak günlerde oruç tutarken sağlık sorunları yaşanmaması için çeşitli uyarılarında bulundu. Uşak Devlet Hastanesi Diyetisyen Fatma Gül İlhan, gün boyu açlık çekmemek için sahurda yapılan beslenme hatalarına ve sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çekti.

“Yapılan birçok bilimsel çalışmada orucun metabolizmayı yavaşlattığı kanıtlanmıştır. 17-18 saatlik açlık evresinden sonra yemek tercihleri karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral açısından kişinin ihtiyacı kadar ve dengeli bir şekilde olmalıdır.
Oruç tutma süresinin uzunluğu kan şekerinin çok düşmesine ve kısa zamanda çok fazla yemek yeme isteğine neden olmaktadır. Yapılan en büyük yanlış çok hızlı bir şekilde çok fazla besin tüketilmesidir. Tokluk hissinin 15-20 dakikada oluştuğu unutulmamalıdır.
Sahur ve iftar arasına küçük ara öğünler eklemeliyiz. Bu sayede bir anda çok fazla yemek yemenin vereceği rahatsızlıklar ve kilo alımı engellenir metabolizma hızımızda artar.
Sahurda peynir, yumurta, yoğurt, süt, yeşilliklerden oluşan hafif bir kahvaltı veya çorba, zeytinyağlı bir sebze yemeği, yoğurt ve bir dilim ekmekten oluşan bir öğün gibi hem uzun süre tokluk hissi sağlayacak hem de sindirimi kolay besinler tercih edilmelidir. Aşırı acıkma hissi yaşayanlar sahurda nohut, kuru fasulye, yeşil mercimek, bulgur pilavı gibi mide boşalma süresini uzatan lifli besinler tercih edebilir.
Sağlıklı beslenme açısından ramazanda pişirme yöntemleri önemlidir. Kızartılmış, kavrulmuş, tütsülenmiş yemekler yerine haşlama fırında veya ızgara yemekler tercih edilmelidir.
Ramazanda sağlıklı beslenme önerileri;
• Sahura muhakkak kalkılmalı
• Günlük 2-2,5 litre su tüketilmeli
• İftar sonrası 30 dakikalık yürüyüş yapılmalı
• Öğün sayısı en az 3 olmalı, öğünler atlanmamalıdır.
• Günlük en az 5 porsiyon meyve sebze tüketilmeli
• Yemekleri hızlı yemekten kaçınılmalı, yavaş yavaş iyice çiğneyerek yemek yenmelidir.
• Tuzlu, baharatlı, yağ içeriği yüksek gıdalardan kızartma, kavurma, şerbetli tatlılardan, hamur işlerinden uzak durulmalı
• Çay ve kahve demir emilimini engellediği için yemeklerden 2 saat sonra tüketilmeli
• Gazlı içecekler, çay, kahve yerine ayran, taze sıkılmış meyve suyu, maden suyu, bitki çayları tercih edilmeli.
• Yemekleri az yağlı pişirilmeli
• Sütlü tatlılar tercih edilmeli
• Yemek davetlerinde yemek çeşitlerinden küçük porsiyonlar tercih edilmeli
• Sigara kullanıyorsanız iftardan 20 dk. sonra içmeye özen gösteriniz
Özellikle uzun süre aç kalmamaları gereken şeker hastalarının, kronik rahatsızlığı bulunan ve düzenli ilaç kullanan kişilerin, gebe ve emziklilerin büyüme gelişme çağındaki çocukların sağlığı olumsuz etkilediği için oruç tutmaları kesinlikle önerilmemektedir.’’
Uşak Devlet Hastanesi diyetisyen kontrolünde kilo vermek ve sağlıklı beslenmek isteyen bireylere Beslenme ve Diyet Polikliniğinde Diyetisyenler Aydın Tokalaç, Fatma Gül İlhan, Hacı İbrahim Koç ve Nazife Kalfa ile hizmet vermektedir.
Halkımızı sağlıklı beslenme ve bilinçli kilo vermek için polikliniğimize bekliyoruz.
Sağlıklı ve Hayırlı Ramazanlar.

Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: Orhan SUNAL
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı