Haber Detayı
09 Mayıs 2018 - Çarşamba 08:40 Bu haber 3585 kez okundu
 
MURAT DAĞI PLATFORMUNDAN UŞAK’TA SEMPOZYUM
Bölgesel Haberi
MURAT DAĞI PLATFORMUNDAN UŞAK’TA SEMPOZYUM

Murat Dağı’nda altın aranması ve madencilik faaliyetlerine karşı halkı bilinçlendirmek amacıyla kurulan “Murat Dağı Yok olmasın” platformu Uşak’ta bir sempozyum düzenledi. Sempozyumda çeşitli bilgiler aktaran konuşmacılar Murat Dağı ve madencilik hakkında geniş bilgiler aktardılar.

Aslen ilçemiz sınırlarında kalan bölgede geçen yıl başlatılan madencilik çalışmalarının tüm Ege Bölgesi’ni ilgilendirdiği gerçeği de bu sempozyumda önemle vurgulandı.

Murat Dağı Yok Olmasın Platformu yürütme kurulu TMMOB Mimarlar Odası İzmir Şubesi, bölge toplantısını 5/6 Mayıs tarihlerinde Uşak’ta yapma kararı aldı. 5 Mayıs 2018 Cumartesi günü saat 14.00'de Murat Dağı konusunda Uşak Atatürk Kültür Merkezinde bir sempozyum düzenlendi.
Sempozyumda açılış konuşmalarını Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Turan Ünlü ve Murat Dağı Yok Olmasın Platformu Sözcüsü Funda Öz Akcura yaptılar.
Konuşmaları ise Orman Yüksek Mühendisi Doç Dr. Yücel Çağlar, İzmir Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Emine Helil İnay Kınay, GermencikÇevre ve Doğa Derneği Dr. Metin Aydın ve Ekoloji Kollektifi Derneği Av. Cömert Uygar Erdem yaptılar.
- Alınan numunelere göre Banaz Çayı’nın oldukça kirli olduğunu, yıllarca mücadele edilmesine rağmen özellikle Gediz Havzası’ndaki kirliliğe çözüm bulunamadığı belirtildi.
- Normalde bu bölgedeki tüm havzalara kıyasla birinci kalite su olan Murat Dağında açılması düşünülen madenin tüm olumsuz çevresel etkileri değerlendirilmelidir.
- Buradan çıkan suyun yukarlarda kaliteli olmasına rağmen aşağılarda kirliliğe maruz kalmasının önlenmesi gereklidir.
- Mevcut haliyle bile sanayi sanayi ve tarım faaliyeti yokken risk kapasitesinin olduğu, faaliyet başlayınca bunun ne boyutlara ulaşacağını düşünmek bile insanlarda sıkıntı yaratmaktadır.
Konuşmacılar bu hayat kaynağı, cennet köşesi dağa daha çok sahip çıkılması gerektiğini söylediler.

Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: Aydın ARSLAN
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı