Haber Detayı
23 Şubat 2021 - Salı 09:46 Bu haber 414 kez okundu
 
TARIMSAL KURAKLIĞA KARŞI ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
- Haberi
TARIMSAL KURAKLIĞA KARŞI ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Uşak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü görevlileri tarımsal kuraklığa karşı etkin su kullanımı ve su ihtiyacı az olan ürünler İle ilgili üreticileri bilgilendiriyor.

Her ne kadar geçtiğimiz günlerde ilimiz belli oranda yağış almış olsa da, 2020-2021 yılı üretim sezonunda yağışların yetersizliğine bağlı olarak baraj ve göletlerimizle yeraltı sularmızda önemli oranlarda azalış görülmektedir.

Önümüzdeki yıllarda da aynı sıkıntıların devam edebileceği ihtimalini göz önüne aldığımızda, mevcut su kaynaklarımızın daha etkin kullanımı ve sulama sistemlerindeki arıza ve kaçakların önlenmesiyle birlikte mutlak suretle modern sulama sistemlerinin kullanılması zorunluluk haline gelmiştir. Ayrıca sınırlı su kaynaklarının çok su isteyen ürünlere yetmeyeceği göz önünde bulundurularak,  su ihtiyacı çok olan ürünler yerine daha az su isteyen ürünlere yönelik üretim planlamasına yer verilmesi gerekmektedir.

Bu kapsamda; İlimizde özellikle su seviyesi düşük olan Merkez Karaağaç, Alanyurt, Derbent, Göğem, Altıntaş ve Kayaağıl, Banaz Ahat, Hallaçlar, Kozviran, Küçükler ile Eşme Ahmetler, Dereköy, Kolonkaya, Takmak, Yeşilkavak  gölet ve barajlarımızın sulama sahasında yer alan toplam 20 köyümüzde il ve ilçe müdürlüğümüz personelince üreticilerimize yönelik eğitim çalışmaları başlamıştır. Bunun yanında ilimizdeki tarımsal sulama kooperatifleri, tarımsal örgütler ve muhtarlıklarımız bilgilendirilmiştir.
Üreticilerimizin bu konuda gösterecekleri hassasiyet,  tarımsal üretimin devamlılığı açısından oldukça önem taşımaktadır.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: Aydın ARSLAN
Etiketler: TARIMSAL, KURAKLIĞA, KARŞI, ÇALIŞMALAR, DEVAM, EDİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı