İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
25 Nisan 2018 - Çarşamba 17:04 Bu haber 6801 kez okundu
 
Gündem Haberi

İlimizde örtü altı yetiştiriciliği giderek artış göstermekte olup, üreticilerimize ve İlimize ekonomik anlamda değer katmaktadır.

Ancak yetiştirilen ürünler bazı hastalık ve zararlılara karşı da oldukça hassastır. Bu hassasiyet, ürün kayıplarını önlemek için pestisit kullanımını zorunlu hale getirmiştir. Ancak yoğun ve gelişigüzel uygulanan bu kimyasallar sadece insan sağılığını olumsuz olarak etkilemekle kalmamış, hedef alınmayan organizmaların yok olmasına ve doğal dengenin bozulmasına neden olmuştur.

Ayrıca zararlıların belli bileşiklere karşı direnç geliştirmesi büyük sorun teşkil etmektedir. Gelişen bu dayanıklılık, kimyasallardan beklenen sonucun elde edilememesine, dolayısıyla daha yoğun bir ilaçlama programının uygulanmasına ve sonuç olarak ürünlerdeki pestisit kalıntılarının artmasına neden olmaktadır. Bu durum, özellikle uluslararası pazarlarda sorun olmakta ve ekonomik açıdan önemli kayıplara yol açmaktadır.

Bu amaçla, pestisit kullanımını azaltmak ve biyoteknik mücadele yöntemlerinin teşviki amacıyla, ilçemiz Hatıpler köyünde örtü altı alanda domates yetiştiriciliği yapan 26 üreticimize 30 da'lık alan için, toplam 3.000 adet sarı ve mavi yapışkan kart tuzak ile rulo tuzak dağıtımı yapılmıştır.

Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: Aydın ARSLAN
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı