Haber Detayı
09 Mayıs 2018 - Çarşamba 08:56 Bu haber 16542 kez okundu
 
1 MAYIS UŞAK’TA KUTLANDI
Türkiye Haberi
1 MAYIS UŞAK’TA KUTLANDI

1 Mayıs İşçi, Bayramı çok sayıda dernek, sendika, siyasi parti ve vatandaşların katılımıyla Uşak’ta kutlandı.

Valilik önünde yapılan konuşmalarda işçilerin dayanışmasının yanısıra şeker fabrikalarının satılmasına tepkiler dile getirildi.
Amerikalı işçilerin, 8 saatlik iş gününü kabul ettirmek için mücadelesi 1884'te başladı. Chicago'da, Trade-Unions (İşçi Birliği) Kongresi de 1 Mayıs 1886'dan itibaren normal iş gününün 8 saat olarak belirlenmesini kararlaştırdı.

Geçtiğimiz 1 Mayıs salı günü coşkulu katılımla kutlandı. Atatürk Anıtı'na çelen koyan siyasi parti, sendika ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı okudu. Gruptakiler, arama noktalarından geçerek alana girdi. 

Cumhuriyet Halk Partisi’nden kalabalık bir katılımın olduğu gözlenir-ken Uşak Milletvekili Özkan Yalım, başta herkesin işçilerin dayanışması amacıyla düzenlenen İşçi Bayramını kutladı.

Birleşik Kamu İş Sendikası Genel Başkanı Mehmet Balık, kamu çalışanlarının özlük haklarının iyileştirilmesini istedi.

Uşak, Afyon, Denizli, Manisa, Aydın ve İzmir’den çeşitli sendikaların katıldığı kutlamaya Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Tansel Çölaşan’ın da katıldığı dikkatlerden kaçmadı. Çölaşan yaptığı konuşmada 1 Mayıs’ın bir dayanışma günü olduğunu, bu meydanda başka kesimden insanların yerine asıl işçilerin olması gerektiğini, ancak sosyal sorumluluk gereği kendilerinin de işçilerin hakları için mücadele ettiğini, söyledi.
İşçi Bayramı için toplanan oldukça kalabalık gruplar, kutlamalardan sonra olaysız bir şekilde dağıldılar.

Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: Orhan SUNAL
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı