Haber Detayı
08 Mayıs 2018 - Salı 10:08 Bu haber 4326 kez okundu
 
MİMARLAR ODASI’NDAN BASINA KAHVALTI
Gündem Haberi
MİMARLAR ODASI’NDAN BASINA KAHVALTI

Uşak Mimarlar Odası Başkanlığı ve “Murat Dağı Yok Olmasın” platformu basına bir kahvaltı verdi. 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü vesilesiyle verilen kahvaltıya çok sayıda gazeteci ve televizyoncu katıldı. Kahvaltıda odanın da katkı sağladığı “Murat Dağı Yok Olmasın” platformunun sempozyumu için çağrıda bulunuldu.

Mimarlar Odası Başkanı Turan Ünlü yaptığı konuşmada davete icabet eden basın mensuplarına, “hoş geldiniz” deyip teşekür ettikten sonra “Murat Dağı yok olmasın” platformuyla özellikle Murat Dağında çıkarılacak altın madeni sebebiyle birlikte hareket ettiklerini belirtti. Ünlü, “Murat Dağında başka isimlerle bir takım madencilik faaliyetleri yapılması gündemde. Bunlarla ilgili olarak Uşak'ta farkındalık yaratmaya çalıştık.

Bununla ilgili bir mücadele yaptık. Bu mücadele ile ilgili biz de mimarlar odası olarak üzerimize düşeni toplum adına yapmaya çalışıyoruz” dedi.
“Ayrıca “3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü” hepinize kutlu olsun diyen Turan Ünlü, Gazetecilik yapmanın ne denli zor olduğunu biliyoruz. Bugün ülkemizde basınını özgür olmadığı ortada. Türkiye’nin basın özgürlüğü endeksinde 180 ülke arasında 157. sırada olmanın ne demek olduğunu duymak bizleri çok üzdü. Her türlü baskı ve sansürden uzak güzel günler dilerim” dedi.

“Murat Dağı yok olmasın” platformu sözcüsü Funda Öz Akçura da 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü” kutlayarak Murat Dağı’ndaki çalışmalardan bahsetti. Murat Dağı’nda birçok işletmecinin maden arama ruhsatı aldığını, bir gün birisi çıkıpta ben maden arayacağım diye ağaçları kesmeye başlarsa kimsenin birşey yapamayacağını söyledi.
Bu konuda herkesin duyarlı olması gerektiği, cumartesi günü AKM’de yapılacak sempozyumda çok önemli bilgiler verecek konuşmacıların olacağını belirtti. Ertesi günü de Murat Dağı’nın Banaz sınırları içinde bulunan Anıt Ağaç, Küçükler Barajı ve çevresine gezi düzenleneceğini belirtti.

Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: A. Erdal SARIOĞLU
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı