Haber Detayı
05 Haziran 2018 - Salı 18:04 Bu haber 5407 kez okundu
 
Gündem Haberi

Banaz Ziraat Odası Başkanlığı bu ay yapılacak olan meclis toplantısını iftar yemeği ile birleştirdi. Geçen hafta perşembe günü saat 19.00'daki meclis toplantısında ekonomik kriz konuşuldu.

Toplantıda konuşan Başkan Etem Erdem şunları söyledi. “Ziraat Odası’nın Genel Merkeze geçmişten gelen ve yeni dönemde tahakkuk eden borçlarının tamamını kapatarak ilk defa borçsuz bir dönem devredildi. Muhtarlar Derneği’nin kurulmasına çeşitli katkılar sağlandı. Her yıl olduğu gibi civciv dağıtımı aksaksız olarak yapıldı.

Çiftçilerin içinde bulunduğu sıkıntılar bilindiği gibi had safhaya ulaşmıştır. Hükümet dışarıdan et ithal ederek, hayvancılık alanında uygulanan yanlış politikalara bir yenisi eklenmiş ve üreticilere büyük darbe vurulmuştur. Aynı zamanda marketlerde satılan etlerin sağlıksız olduğu konuları da ayyuka çıkmıştır. Oysa bu konuda Ziraat Odası Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ın çözüm olarak sunduğu hayvan başı 1000 TL. destek verilmesi gerçekleşse bu sorunlara daha kalıcı bir çözüm bulunmuş olacaktı.

Bununla birlikte akaryakıt, yem ve gübre fiyatlarındaki aşırı yükselişler de çiftçilerimizi zor durumda bırakmaktadır. Bütün girdi maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı ne yazık ki üreten değil, tüketen bir toplum olup, her türlü ihtiyacı ithal ürünlerden karşılamaya başladık.

2018 yılı ÇKS başvuru işlemlerinin son kabul tarihi 30 Haziran 2018 olup, mağduriyet yaşanmaması için bu tarihten önce başvuruların yapılmasını öneriyoruz. Köylerdeki ilaçlamalar için 200 litrelik ihtiyaca karşın 45 litre ilaç verilmiştir. Üzerini tamamlamak için araştırmalar yapmaktayız. Afyonkarahisar’da düzenlenen Tarım Fuarı’na 50 araçla geniş katılım sağladık. Ayrıca Odamızın Tigem Bayiliği’nin devam edebilmesi için gerekli olan iktisadi işletmeyi kurarak bayilik sorununu çözüme kavuşturduk” dedi.
Toplantının ardından meclis üyelerinin, muhtarların ve bazı banka müdürlerinin katılımıyla geniş kapsamlı bir iftar yemeği ikram edildi.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: A. Erdal SARIOĞLU
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı